Upadek Seniora, jego przyczyny i długotrwałe konsekwencje, czyli zespół poupadkowy.

Upadki i związane z nimi konsekwencje to jedne z poważniejszych zagrożeń dla zdrowia i życia osób starszych. Co trzecia osoba po 70. roku życia doznaje upadku co najmniej raz w roku. Problem ten zalicza się do tzw. wielkich zespołów geriatrycznych.

Statystyki pokazują, że ponad 50% wszystkich upadków seniorów kończy się hospitalizacją i długotrwałym ograniczeniem sprawności ruchowej. Trzeba tez pamiętać o zespole poupadkowym, czyli lęku przed kolejnym upadkiem.

Aby zminimalizować ryzyko upadków u osób starszych, należy zadbać o prawidłowe leczenie chorób współistniejących, stosowanie pomocy ortopedycznych oraz regularne ćwiczenia chodu i równowagi.

Pracownicy placówek opiekuńczych powinni mieć umiejętność bezpiecznej organizacji życia seniorów, przewidywania kto z podopiecznych i dlaczego może ulec upadkowi.

Szkolenie ma na celu uświadomienie jak wielkim problemem jest upadek. Jak jest groźny dla życia seniora i co możemy zrobić, aby minimalizować ryzyko upadku, a jeżeli do niego już dojdzie - minimalizować skutki i powikłania.

 
 

Prowadząca: Dagmara Wiewiórkowska-Garczewska
Absolwentka Wydziału Lekarskiego Akademii Medycznej w Gdańsku. Specjalista chorób wewnętrznych i geriatrii. Od 2008 r – pracuje z Seniorami i opiekunami Seniorów.
Od 2019 r. Koordynator Centrum Opieki Geriatrycznej w Sopocie oraz kierownik Poradni Geriatrycznej przy Centrum. Od wielu lat prowadzi wykłady dla studentów i personelu medycznego, pielęgniarek i lekarzy - w tematyce senioralno-geriatryczna.
Wykładowca w SWPS w Sopocie i WSZ w Gdańsku.

 

08.05.2024 godz. 10.00 zarejestruj

 

przewiń do góry przewiń w dół